Ивет Горанова се класира за финала на Световното първенство по карате в Будапеща

Олимпийската шампионка от Токио 2020 Ивет Горанова постигна пет поредни победи, а на полуфиналите елиминира своята най-голяма съперничка Анжелика Терлюга (Украйна) и се класира за финала на Световното първенство по карате в унгарската столица Будапеща. Това информира БТА.

В категория 55 килограма „кумите“ Горанова спечели в драматичен двубой срещу вицешампионката от Токио Терлюга с 6:4 в повторение на финала на олимпийските игри в японската столица преди две години.

Срещата беше изключителна във всяко едно отношение. Българката водеше с 5:4 минута и 17 секунди преди края, когато играта беше подновена. Времето обаче не започна да тече, двете си разменяха атаки и Терлюга спечели с 14:11. От българския щаб подадоха веднага контестация заради съдийската грешка с времеизмерването, която беше уважена и срещата беше подновена при 5:4 минута и 17 секунди преди края. Горанова спечели още една точка и победи Терлюга с 6:4, за да достигна до срещата за титлата.

„Това беше най-дългата, най-интересната среща на шампионата. Тя се играеше само от всички татамита и всички гледаха само тях двете. Беше изключително драматично, но Ивет показа страхотен характер и спечели“, разказа специално за БТА треньорът в националния отбор Борислав Иванов.

Преди достигането си до полуфиналите българката, която е бронзова медалистка от последните два шампионата на планетата, се наложи на старта над Мадина Садигова (Азербайджан) с 2:1, след което преодоля и Асма Чариф (Франция). В третия си двубой българката победи Циу-Пин Ку (Тайван) с 6:0, а после спечели и срещу Фатеме Саадати (Иран) с 1:0.

На финала в събота Ивет Горанова ще спори за златото с представителката на Турция Туба Якън, четирикратна европейска шампионка отборно и индивидуално, информира БТА.

снимка: Българска национална федерация по карате

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!