Плевенският съд остави в ареста мъжа, влачил над километър полицай върху капака на колата си в “Сторгозия”

462690801 7964723233631610 7381862656810533526 n jpg

Снимка:

“Плевен прес

Окръжен съд – Плевен Плевенският съд остави в ареста мъжа, влачил над километър полицай върху предния капак на колата си в ж. к. “Сторгозия”. Съдът разгледа днес, 10-ти октомври, внесено искане от Окръжна прокуратура – Плевен, за вземане на мярка за неотклонение „Задържане под стража“ на 33-годишния Ю.П.А. от Плевен, привлечен като обвиняем за престъпление при управление на МПС, нарушил правилата за движение по пътищата и умишлено причинил средна телесна повреда на пострадалия полицай.

В съдебното заседание днес прокурорът по делото заяви, че поддържа направеното искане и изложи аргументи, че събраните доказателства сочат, че обвиняемият може да се укрие или да извърши престъпление.

Защитата наведе доводи оспорващи най-вече правната квалификация на деянието, което се признава от обвиняемия, като счита, че деянието е извършено в условията на непредпазливост, а не умишлено, както е квалифицирано от прокуратурата. Освен това, защитникът оспорва и това, по делото да са събрани доказателства за причиняване на средна телесна повреда на пострадалия и поиска да му бъде наложена по-лека мярка за неотклонение.

Съдът, който се произнася по искания на прокуратурата за задържане под стража, се ръководи единствено от законовите положения. В тези производства не се решават въпросите за виновността и за наказанието, което да бъде наложено, а единствено дали следва да се вземат мерки за процесуална принуда, чрез които да се попречи на обвиняемия да се укрие или да извърши престъпление.

След като изслуша становищата на страните, съдът изложи своите аргументи относно това, че може да се направи обосновано предположение, че обвиняемият е извършил престъплението, в извършването на което е обвинен, има опасност същият да се укрие, поради високата обществена опасност на извършеното престъпление, а и е възможно да повлияе на свидетелите по делото, тъй като вече е осъждан за склоняване към лъжесвидетелстване.

Що се касае за това дали деянието е извършено умишлено или по непредпазливост, съдът намира, че се касае за умишлено престъпление. Това заключение може да се изведе от обективното поведение на обвиняемия, който е предприел управление на автомобила виждайки тялото на пострадалия на предния капак. Обвиняемият не само, че е продължил движение, но и непрекъснато е ускорявал и е правил резки движения наляво и надясно, с които да изхвърли тялото на пострадалия от предната част на автомобила.

По повод аргументите на защитата, че средната телесна повреда на пострадалия не е доказана, съдът прие, че за нуждите на задържането в този първоначален етап на разследването нито самото престъпление, нито неговата правна квалификация трябва да бъдат несъмнено установени, каквато е практиката на Европейския съд на правата на човека.

На основание доказателствата събрани в досъдебното производство, съдът наложи на обвиняемия мярка за неотклонение „Задържане под стража“. Определението на съда не е окончателно и може да бъде обжалвано и протестирано пред Апелативен съд – Велико Търново, в тридневен срок, считано от днес.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!