Проф. Атанас Семов: Не може да има „технически председател“ на парламента. Депутатите търсят изход от една шантава ситуация, която сами създадоха

467812701 8206202076150390 4796989681374747286 n

Проф. Атанас Семов. Снимка: “Плевен прес”

„Не може да има „технически председател“ на парламента. Депутатите търсят изход от една шантава ситуация, която сами създадоха“. Това заяви конституционният съдия и член-кореспондент на БАН проф. д.ю.н. Марко Семов днес, 21-ви ноември, в Плевен относно блокираната работа на 51-вото Народно събрание и продължаващите опити да се избере негов председател.

„Няма такава фигура“, подчерта проф. Семов. „Разбирам, че депутатите търсят изход от една шантава ситуация, която сами са създали, но има моменти в обществения живот на една държава, в които мисълта за дългосрочно важните проблеми на нацията трябва да води до бързи решения независимо каква е тяхната дребна политическа цена за един или друг субект. Цената, която България плаща за безвремието, в което е потънала вече 5 години, е изключително голяма и то трябва да спре“.

Проф. Атанас Семов определи ситуацията като „ненормална“ и заяви, че Конституционният съд няма решение за подобни случаи:

„Въпросната ситуация не може да бъде разрешена чрез тълкувателно питане до Конституционния съд. Ситуацията на блокиран парламент е ненормална. За една 1300 годишна държава 1, 2 или 10 години не са много или, както казва един вазов герой – докато ни дойде акълът“.

Ако тази седмица депутатите не успеят да изберат председател на парламента, процесът ще продължи и през следващата, заяви проф. Семов и определи терминът „технически председател“ като „конвулсии на политическата мисъл“, които нямат опора в Конституцията.

Проф. Семов присъства днес в Плевен на среща на тема „Сезиране на Конституционния съд от съд по чл. 150, ал. 2 от Конституцията – актуални проблеми“ в зала “Плевен” на Областна администрация.

Срещата е организирана от Административния, Окръжния и Районния съд в Плевен, съвместно с Националния институт на правосъдието.

„Практиката показва, че съдилищата възприемат като много важна възможността да сезират Конституционния съд. Продължава обаче да е проблем, че те не могат да правят тълкувателни питания. Тълкувателната компетентност на Конституционния съд е подценена, защото тя е по-важна от произнасянето за противоречия с Конституцията на една или друга законова норма. Тълкуванията на Конституционния съд имат същата сила като конституционните норми, за които се отнасят и са много важен инструмент за гарантиране на ефективното прилагане на Конституцията“, заяви проф. Атанас Семов.

Той посочи, че, както в много други конституции и в българската има празноти, което позволява много тълкувателни виждания.

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Вашият коментар

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!