Военен клуб – Плевен отбеляза 90-ия си рожден ден 

1 2 7

С концерт спектакъл на Представителния ансамбъл на въоръжените сили Военният клуб в  Плевен отбеляза тази седмица своята 90-а годишнина., съобщават от община Плевен. Празника уважиха представители на военни формирования и организации,  гости и приятели на клуба. Сред тях бяха заместник-кметът на Община Плевен Калоян Къдрийски и областният управител Николай Абрашев. Честването бе открито с химна на Република България в изпълнение на солистите на Ансамбъла на въоръжените сили.

„90 години нашият клуб е сред уважаваните културни институти не само в Плевен, но и в страната ни. Благодаря ви, че сте тук, че сме заедно, за да си припомним минало, настояще и да почетем бъдещето“, обърна се към присъстващите в залата Валя Минкова, дългогодишен директор на клуба и неразделна част от неговата история. За създаването на клуба и важни моменти от 90-годишния му път разказа главният експерт в клуба Ралица Лазарова.

Военният клуб в Плевен е построен по проект на архитектите Теодор Горанов и Борис Русев. На 9 октомври 1932 г. е положен основният камък. Вградено е и послание към идните поколения, което гласи:. „Тук ще се укрепва духът на народа и ще се поддържа вярата му в светлото бъдеще на България”. Освещаването е на 19 декември 1934 г. в присъствието на цар Борис III, царица Йоанна, княз Кирил, военния министър генерал Златев. През годините клубът е носил много имена – Дом на офицера, Дом на Народната армия, Гарнизонен военен клуб. Както и да е бил назоваван, той винаги е оставал средище за военно-патриотично, родолюбиво възпитание и място за изява на местните общественици, творци, място за организирана художествена самодейност на военнослужещите.

Сградата на Военния клуб е обявена за паметник на културата с национално значение през 1989 г. и е единствената, построена под формата на буквата „Б“ в импресионистичен стил. Това е в знак на почит и жест на внимание към цар Борис III, който със своя указ да бъде построен този дом, музей и читалище, дава дан на семействата на загиналите във войните и техните наследници.

В момента Военен клуб – Плевен, развива основно военно-патриотична, културно-художествена, социална и информационна дейност. В клуба, след реконструкция през 2002-2004 г., е запазен царският кабинет. Мебелите, с които е обзаведен салонът за високи гости, са изработени по проект на професор Богдан Кръстев и подарени от Община Плевен. Бюрото, библиотеката, столовете  и масите пресъздават атмосферата на 30-те години на 20-и век. По традиция това е и приемната на Началника на Плевенския гарнизон.

ДНА Плевен 3
ДНА Плевен 4
ДНА Плевен 6

Снимки: Община Плевен

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!