BulgarianEnglishFrenchGermanGreekRussian
Facebook

25 ноември – Българската православна църква почита Св. Климент Охридски, а софийският университет – своя патрон

СУ “Св. Климент Охридски”. Снимка – интернет.

Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици.

Икона на Св. Климент Охридски. Снимка – интернет.

Известно е – от по-късни старобългарски жития – че през 868 г. Климент придружава Кирил и Методий по време на посещението им в Рим.  Изворите заговарят отново за Климент след смъртта на Методий на 6 април 885 г.Срещу учениците на Методий – около двеста свещеника и дякони – започват държавни гонения.] Някои са продадени в робство, други прогонени от домовете си и бити, а по-главните са затворени. Теофилакт дава имената на петима от затворените – Горазд, Климент, Лаврентий, Наум и Ангеларий.

След кратък престой в затвора, Климент и спътниците му са осъдени на вечно изгнание и биват ескортирани до крайдунавските области. Заедно с Наум и Ангеларий, Климент стига до Дунав, пресича го на импровизиран сал „от три липови дървета“ и така през зимата на 885 – 886 г. тримата достигат Белград, който по това време е българско владение. След пристигането в България Климент – вероятно през 886 г. – е изпратен като мисионер в областта Кутмичевица,в Македония, наскоро включена в границите на българското царство.

Климент умира на почти осемдесетгодишна възраст, на 27 юли 916 г. в Охрид. Погребан е в притвора на манастирската църква „Св. Пантелеймон“ („Стари Св. Климент“), превърната около 1515 г. в джамия, възстановена от руините през 2001 – 2002 г. Скоро след смъртта си Климент е канонизиран

Свети Климент Охридски е един от най-значимите автори на старобългарски език, той пише жития, похвални слова, църковни химни, превежда църковни текстове. В науката се посочват от 15 до 50 негови съчинения.

Не случайно първото българско висше училище избира за свой патрон именно Св. Климент Охридски На заседанието си от 2 ноември 1902 г. Академичният съвет определя деня на св. Седмочисленици – 25 ноември, за празник на Висшето училище. В Правилника на Университета от 1905 г. за пръв път е записан текстът, че 25 ноември, денят на св. Климент Охридски, става патронен празник на Университета.

От 1916 г. в резултат на официалното приемане на Григорианския календар в България, годишният празник на Университета се измества с 13 дни напред и започва да се чества на 8 декември. Така с годините най-старото и престижно висше учебно заведение в България създава и утвърждава 8 декември като символна дата на университетската празничност.

След 1968 г., когато Българската православна църква връща стария стил на Юлианския календар, денят на св. Климент Охридски отново става 25 ноември и от 90-те години на ХХ в. е патронен празник само на Софийския университет. Осми декември остава светска дата и продължава да обединява българското студентство в страната с изключително популярния му празник. Така на практика се получава, че преподавателите и студентите от Софийския университет честват два академични празника – патронния и общостудентския, съдържащи общ произход.

На днешния ден да отдадем почит към делото на Св. Климент Охридски и да поздравим всички плевенски студенти в СУ „Св. Климент Охридски” с техния патронен празник ! Бъдете здрави и стремителни в обучението и целите си !

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!

Новини по региони

Видин Монтана Враца Плевен Ловеч Габрово Велико Търново Търговище Русе Разград Силистра Добрич Шумен Варна Бургас Сливен Ямбол Стара Загора Хасково Кърджали Пловдив Смолян Пазарджик Благоевград Кюстендил Перник София област София

Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!